Укр Рус Eng
Догляд
Головне меню
Догляд
Бренд
Головне меню
Бренд
Ми в соціальних мережах:
facebook
© Черный жемчуг 2018, Україна
ТОВ «Юнілівер Україна»
Україна, Київ, 04119, вул. Дегтярівська, 27–Т, літера А
Телефон: +38 044 490 58 46
E-mail: kiev.reception@unilever.com
Фото - Черный Жемчуг
Укр Рус

Біоритми шкіри

Все про біорітми

Біологічним ритмом зазвичай називаються повторювані з певною періодичністю зміни в характері й інтенсивності біологічних процесів. Біоритми вивчає така галузь науки, як хронобіологія (зокрема, її медичне відгалуження — хрономедицина).

Геофізичні параметри навколишнього середовища циклічно змінюються; живі організми, що існують у таких умовах протягом мільйонів років, були змушені так чи інакше до них пристосовуватися. Еволюційні процеси призвели не лише до вдосконалення організації біологічних систем, але й до вироблення певних залежностей: живі організми адаптували свої власні ритмічні процеси до циклічних змін навколишнього середовища.

Заведено вважати, що основні геофізичні ритми (наприклад, циклічні зміни ступеня освітлення, рівня температури й вологості, показники геомагнітного поля й інші подібні параметри, чиї коливання пов’язані з обертанням Землі й Місяця навколо Сонця) залишаються сталими протягом надзвичайно тривалих періодів часу, вимірюваних мільйонами й навіть мільярдами років. Така стабільність дала живим організмам можливість адаптуватися до циклічних змін середовища й зафіксувати адаптаційні механізми в структурі ДНК. Біоритми — це, по суті, зовнішній вияв таких часових програм, котрі стійко зберігаються протягом тривалого часу.

Механізм біоритмів регулює функціонування живого організму — від нього залежить протікання гомеостазу, адаптації й динамічної рівноваги, а все в цілому в підсумку забезпечує виживання. Біоритми притаманні організмам на всіх рівнях живої природи — їх мають як найпростіші одноклітинні організми, так і біосфера в цілому. Якщо ж мати на увазі конкретну людину, то прояви біоритмів можна зафіксувати як на клітинному рівні, так і на рівні всього організму.

Сучасна наука пропонує кілька підходів до класифікації біоритмів:

  • залежно від тривалості циклу (від часток секунди до десятиліть);
  • залежно від рівня організації системи (клітинні, тканинні, організмові тощо);
  • залежно від функції (гормональний, травний…);
  • залежно від зв’язку із зовнішніми коливаннями (сонячні, місячні…).

Слід брати до уваги, що в людини фізіологічні та геофізичні ритми так чи інакше накладаються на соціальні, тобто зумовлені життям в оточенні собі подібних.

Організм людини має безліч біоритмів, що відрізняються за своїми характеристиками. Найбільш суттєві (й тому помітні) — добові ритми (періоди сну й активності) й місячні (пов’язані зі змінами гормонального фону в жінок). Усього ж ритмів зафіксовано набагато більше — згідно з деякими джерелами, їх кількість сягає 400. Наприклад, деякі з них:

  • організм найбільш чутливий до болю рано-вранці, а анестетики, навпаки, максимальної активності досягають о 15:00;
  • приблизно в той же час, тобто в 14:00-15:00, організм найбільш сприйнятливий до алергенів;
  • ймовірність (а також інтенсивність) свербіння шкіри зростає в період з 19:00 до 23:00;
  • у першій половині жіночого менструального циклу шкіра виглядає свіжішою, ніж у другій (це пояснюється домінуванням естрогені).

Ритмічні процеси в шкірі проявляються на клітинному рівні й залежать, зокрема, від життєвого циклу кожної окремої клітини. Наприклад, у період з 00:00 до 04:00 клітини найбільш мітотично активні, тому саме в цей час збільшується кількість молодих клітин в шкірі й найбільш інтенсивно росте волосся.

Біоритми шкіри сильно залежать від геофізичних та соціальних ритмів. Удень шкіра змушена активно протистояти впливу несприятливих факторів навколишнього середовища, вночі — відновлюватися від отриманих клітинами та матриксом ушкоджень. Тому вдень епідермальний бар’єр найбільш ефективний, підвищується вміст води й вироблення шкірного сала, у першій половині дня (приблизно з 8:00 до 12:00) посилюється кровообіг. Також удень інтенсивно виробляються шокові протеїни (HSP), репаративні білки, антиоксиданти — усі вони є ефективними засобами захисту.

Сучасні підходи до догляду за шкірою та волоссям обов’язково мають враховувати особливості біоритмів шкіри.

Так, наприклад, косметичні засоби (особливо це стосується антивікового догляду) треба наносити вранці, поки епідермальний бар’єр не надто активний, і ввечері (в діапазоні з 19:00 до 22:00), коли він уже втрачає ефективність. Заведено вважати, що після 23:00 шкіра практично не засвоює речовини, що містяться в косметиці, оскільки в цей час активізуються процеси відновлення, пов’язані з втрачанням уже накопичених речовин.

Маски, навпаки, рано-вранці (до 8:00) дуже малоефективні.

Професійні процедури, що передбачають інтенсивну дію на шкіру, краще проводити в період з 17:00 до 20:00, оскільки саме в цей час знижується їхня болючість.

Також у догляді за шкірою необхідно враховувати коливання статевих гормонів протягом менструального циклу. Часто в його другу половину виникає необхідність більш ретельного очищення шкіри, використання протизапальних засобів. Також у цьому інтервалі гірше переносяться професійні косметичні процедури.

Таким чином, біоритми є важливим елементом життєдіяльності організму в цілому й шкіри зокрема. Враховуючи їх, можна значно підвищити ефективність догляду за шкірою й покращити її стан.

Поділитися статтею