Укр Рус Eng
Догляд
Головне меню
Догляд
Бренд
Головне меню
Бренд
Ми в соціальних мережах:
facebook
© Черный жемчуг 2018, Україна
ТОВ «Юнілівер Україна»
Україна, Київ, 04119, вул. Дегтярівська, 27–Т, літера А
Телефон: +38 044 490 58 46
E-mail: kiev.reception@unilever.com
Фото - Черный Жемчуг
Укр Рус

Як продовжити молодість шкіри обличчя

Як побороти пробему старіння?

Мабуть, основна проблема косметології, над розв’язанням якої розробники б’ються не одне десятиліття — проблема старіння. Усі вони намагаються дати відповідь на два, здавалося б, прості запитання:

 1. З якого моменту шкіра починає старіти?
 2. Коли треба починати використовувати антивікові засоби?

Ще відносно недавно вважалося, що процес старіння шкіри починається близько 40 років, пізніше планку зсунули до 30. При цьому під старінням розумілася перш за все поява зморшок — як наслідок, антивікова косметика була покликана боротися в першу чергу з ними, і використовувати її рекомендувалося після досягнення «проблемного» віку. Такі спрощені уявлення пов’язані в першу чергу з тим, що наприкінці минулого століття ще не був накопичений той масив медико-біологічних наукових даних, котрими сьогодні оперують дослідники.

Будова, особливості функціонування шкіри в різному віці й у різних умовах, вплив на неї різноманітних факторів навколишнього середовища, механізми окислювального стресу, особливості внутрішньоклітинної адаптації й репарації, здійснення міжклітинної взаємодії, а також багато інших аспектів життєдіяльності шкіри були глибоко й детально вивчені відносно недавно.

Сьогодні дослідження підтвердили, що старіння шкіри не обмежується лише появою зовнішніх ознак, таких, як зморшки різної етіології, пігментація, сухість та в’ялість. Набагато важливіші тонкі процеси, що відбуваються в епідермісі й дермі, наслідком яких і стають перераховані вище зовнішні ознаки.

Механізми старіння тісно пов’язані з функціонуванням основних клітинних органел, серед яких:

 • ДНК, що відповідає за зберігання спадкової інформації;
 • мітохондрії, що забезпечують клітину енергією;
 • клітинна мембрана, що регулює передачу сигналів й надходження речовин всередину клітини.

Наразі дослідники володіють доволі чіткою й повною картиною того, як клітини реагують на зовнішній вплив, як між ними здійснюється інформаційний обмін й координація дій у відповідь. Відомо також, що ці процеси з віком уповільнюються й втрачають інтенсивність. Тому мета сучасних косметичних засобів полягає перш за все в підтримці цих природних процесів, оскільки саме вони здатні з високою ефективністю протистояти старінню в будь-якому віці.

На сьогодні існує понад 300 теорій, що пояснюють механізми старіння. В основному вони класифікуються на дві великі групи: одна частина теорій описує старіння як наслідок впливу ендогенних (тобто внутрішніх) факторів, друга зосереджується на ефекті екзогенних (тобто зовнішніх) факторів. Ендогенне старіння залежить фактично від одного фактору — інформації, що міститься в ДНК. На цьому етапі вплинути на цей фактор неможливо. У той же час, екзогенне старіння викликається сукупністю дій великої кількості несприятливих факторів навколишнього середовища, від ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання до цигаркового диму й міського смогу.

На межі ХХ та ХХІ століття увага дослідників була зосереджена на вивченні впливу всіх цих факторів, що сприяє старінню, і нині можна з упевненістю стверджувати, що саме вони на 60-80% визначають інтенсивність та масштаб старіння (дані стосуються лише шкіри обличчя). Найбільш небезпечним вчені одностайно називають ультрафіолет.

Накопичений в останні десятиліття масив даних дозволяє представити деякі аспекти процесу старіння в цифрах:

 • концентрація в дермі колагену, котрий забезпечує шкірі міцність, після досягнення 30-річного віку зменшується на 1% щорічно;
 • після досягнення 40-річного віку шкіра щорічно тоншає на 1%;
 • клітини шкіри здатні регенерувати від 10 до 100 тис. мутацій ДНК щоденно, але 2 години перебування на яскравому сонці без захисту породжує до 1 млн. мутацій;
 • усього за 15 хвилин перебування на яскравому сонці без захисту запаси антиоксидантів у шкірі (у першу чергу йдеться про вітаміни С та Е) зменшуються на 70-90%, й для відновлення знадобиться не менше 2 годин;
 • 40% білків, що синтезуються в клітині, мають помилки в будові й тому утилізуються спеціальними клітинними механізмами;
 • загальний вміст гіалуронової кислоти в організмі — близько 15 г, причому 10 г з них припадає саме на шкіру. Кожні 3 доби вся гіалуронова кислота в організму повністю оновлюється, й саме тому її синтез такий важливий — будь-який збій у ньому загрожує шкірі стресом.

 

Якість процесів, що відбуваються в шкірі, не змінюється з віком — проте серйозно уповільнюється їхня швидкість. Негативний фактор, який молода шкіра здатна повністю нейтралізувати за 12 годин, у літньої шкіри вимагатиме цілих 30 годин. Цим пояснюється той факт, що шкіра в юності й у старості однаково ефективна в якості захисного бар’єру, але сильно відрізається здатністю до відновлення. Також слід брати до уваги, що в будь-якому віці шкіра перебуває під інтенсивним впливом різноманітних агресивних факторів навколишнього середовища, й з роками кількість пошкоджень, з якими вона не встигає впоратися, зростає лавиноподібно.

Зараз нормаю вважається використання косметичних засобів проти старіння вже з 18-20 років7 При цьому важливо пам’ятати, що антивікова косметика для молодої шкіри принципово відрізнається від тієї, котра рекомендована в віци 30, 40 чи 60 років.

Оскількі в молодій шкірі вміст власних «молекул молодості» високий, а відновлювальні процеси доволі інтенсивні, основна мета антивікового догляду — захист і профілактика. Сюди входить збагачення шкіри антиоксидантами, підтримка водно-ліпідного балансу, захист від ультрафіолетового випромінювання.

У зрілій шкірі концентрація «молекул молодості» знижена, а відновлювальні процеси поступово вповільнюються, щоденний вплив стрес-факторів стає все більш травматичним. У зв’язку з цим антивікова косметика має не лише забезпечувати захист, але й підтримувати природні процеси. Вітається використання речовин, що стимулюють клітинну життєдіяльність (захист клітинних мембран, мітохондрій, ДНК), інтенсифікують утворення колагену, еластину, гіалуронової кислоти. також надзвичайно важливо приділяти увагу стимулюванню міжклітинної комунікації за посередництвом біоміметичних пептидів та факторів росту.

Шкіра в літньому віці характеризується сильним дефіцитом відновлювальних процесів, що обтяжується накопиченими й не нейтралізованими раніше пошкодженнями. В антивіковому догляді до захисту й підтримки додається заміщення втраченого. Вельми бажане використання не лише активних речовин, рекомендованих двом попереднім групам, але й додаткових: біофлавоноїдів з фітоестрогенною активністю, які заміщуюють власні естрогени, холестерола в комплексі з церамідами й жирними кислотами (призначені для відновлення ліпідного бар’єру), внутрішньошкірних зволожувачів, протизапальних й судиностабілізуючих компонентів.

Поділитися статтею