Укр
Догляд
Головне меню
Догляд
Бренд
Головне меню
Бренд
Ми в соціальних мережах:
© Черный жемчуг 2022, Україна
ТОВ «Юнілівер Україна»
Україна, Київ, 04119, вул. Дегтярівська, 27–Т, літера А
Телефон: +38 044 490 58 46
E-mail: kiev.reception@unilever.com
Фото - Черный Жемчуг
Укр

Що таке адаптивне клітинне омолодження?

У чому особливість нашої шкіри?

Мабуть, важко переоцінити унікальність і значимість такого органу, як шкіра. У ній безперервно синтезуються різноманітні речовини, необхідні організму. Близько 10 мільйонів клітин епідермісу злущуються щоденно з ї поверхні — відслуживши обумовлений термін й забираючи із собою «порцію» білків та жирів. За рік, між іншим, їх набирається близько 4 кг! Само собою, їм на зміну щоденно надходить еквівалентна кількість нових клітин.

Щосекунди шкіра змушена протистояти впливу різноманітних зовнішніх факторів — її «випробовує на міцність» ультрафіолетове випромінювання, вільні радикали, озон, токсини різної природи, хвороботворні мікроорганізми. Деякі клітини пошкоджуються й гинуть, змінюється структура міжклітинного матриксу — ці пошкодження вимагають постійного відновлення.

На щастя, щоденні «втрати» не наносять непоправної шкоди — шкіра здатна безперервно оновлюватися й відновлюватися, подібно до казкового птаха фенікса. Вона протягом десятиліть зберігає складну структуру, усі функції якої підпорядковані досягненню головної мети — забезпеченню захисту організму.

Від чого залежить самовідновлення шкіри?

Із самого початку шкіра володіє всіма необхідними засобами й можливостями для повноцінної регенерації. Вона здатна виявляти пошкодження й своєчасно позбуватися їх, адаптуватися до мінливих зовнішніх умов, забезпечувати себе необхідними поживними речовинами. Крім того, у структурі шкіри є певна кількість «молодих» росткових клітин, котрі постійно підтримують «популяцію» зрілих клітин.

Саме клітина — як мінімальна складова частина будь-якого органу — є основою всіх механізмів відновлення шкіри. Саме клітини, підпадаючи під зовнішній вплив, формують на нього певну «відповідь».

Будова клітин надзвичайно складна й навіть сьогодні не до кінця вивчена; у них безперервно протікають різноманітні біохімічні процеси й фізіологічні реакції, що формують шкіру як цілісний орган.

По суті, шкіра — це спільнота клітин різної природи, об’єднане досягненням спільної мети. Серед них можна виділити, наприклад, кератиноцити, що входять до складу епідермісу — дозріваючи, вони трансформуються в рогові лусочки (корнеоцити). Імунні клітини Лангерганса й меланоцити (клітини, відповідальні за синтез меланіну) формують захисний епідермальний бар’єр. Координація міжклітинних взаємодій здійснюється за допомогою сенсорних клітин Меркеля.

Основні клітини дерми — фибробласти — активно взаємодіють з усіма перерахованими вище видами клітин, а крім них — з лейкоцитами, ендотеліоцитами (так називаються клітини, що формують стінки капілярів), тучними клітинами.

Здоров’я та молодість шкіри залежать, по-перше, від стану кожної окремої клітини, а по-друге — від ефективності взаємодії різних типів клітин між собою.

Розглянемо процес самовідновленя на рівні ДНК

Незважаючи на відмінності походження й функцій, будова всіх клітин має багато спільного. Найважливіша органела кожної клітини — ядро, що містить хромосоми з ДНК у складі. ДНК містить ключову біологічну інформацію про будову організму й тому в певному сенсі є «молекулою молодості». Маючи довжину близько 4 см, вона згорнута до 4 µm — це необхідно, щоб у будь-який момент можна було дістатися певної ділянки. ДНК чутлива до пошкоджень, а підтримувати її в здоровому стані надзвичайно важливо, адже вона відповідає за нормальну життєдіяльність кожної клітини, «конвертує» інформацію в конкретні біохімічні реакції та процеси.

Само собою, організм має всі необхідні можливості для захисту й відновлення ДНК. У нормальних умовах за добу нейтралізується до 100 тис. пошкоджень, однак під впливом різноманітних стрес-факторів навантаження збільшується, і «ремонту» може потребувати одночасно 1 млн. мутацій и навіть більше.

Розшифровка геному дозволила вичленувати, які саме гени відповідальні за протікання тих чи інших шкірних процесів. Завдяки цьому вчені змогли вивчити безліч важливих механізмів, що відбувається в епідермісі: етапи утворення рогового шару й дозрівання рогової лусочки, процеси «пакування» кератину, функції нормального фактору зволоження шкіри (NMF), особливості формування й життєдіяльності епідермальних ламел, значення імунних клітин Лангерганса й клітин Меркеля, особливості поділу базальних кератиноцитів, механізму відлущування клітин.

Також сучасна наука володіє значним масивом даних стосовно процесів, що відбуваються в дермі: фактори, котрі викликають «перемикання» фібробластів з синтезу на деструкцію й навпаки; механізми розпізнавання пошкоджень матриксу; способи інформаційного обміну між клітинами, що дозволяють їм синхронізувати свою дію; механізм синтезу колагену, еластину й гіалуронової кислоти, а також їхнього вбудовування в матрикс дерми; особливості «старішання» коллагену; функціонування молекул гіалуронової кислоти.

Що важливо при виборі косметики?

Шкіра володіє всією повнотою інформації про саму себе на різних рівнях, від молекулярного до тканинного; процеси, що відбуваються в ній, відточені мільйонами років еволюції — й, безперечно, ніщо не впорається із завданням омолодження шкіри краще, ніж вона сама. Тому мета сучасної косметології полягає перш за все в тому, щоб допомогти шкірі максимально повно використати «знання», закладені в ДНК. Щоб досягти цього, активні діючі речовини косметичних засобів мають бути націлені перш за все на вплив на клітини та їхні органели.

За допомогою певного набору активних речовин можна посилити захист ДНК й стимулювати клітини максимально ефективно використовувати власну генну інформацію, підтримувати клітинні й міжклітинні процеси. Така косметика сприяє адаптації клітин до актуального стану й стимулює реалізацію ними власного потенціалу залежно від того, розв’язання яких завдань потребується в певний момент часу. Це інтелектуальна косметика, що діє на шкіру зсередини, при тому безпечна (адже вона заснована на природних клітинних механізмах) й ефективна. Така косметика не повинна бути «денною» чи «нічною» — вона універсальна, як і сама ДНК.

4637
Поділитися статтею